Najprej nekaj osnovih podatkov, da bomo vedeli zakaj je potrebna pravilna izbira in zakaj morajo biti eterična olja pravilno označena
Raziskave kažejo, da eterična olja koristijo zdravju. Pri njeni uporabi pa je potreba velika preudarnost in pazljivost. Najpomembnejše je, da so eterična olja res prava, naravna in kupljena pri zaupanja vrednem prodajalcu.
Cene eteričnih olj so zelo različne glede na vrsto. To si lahko preberete v rubriki "Zakaj so cene eteričnih olj tako različne glede na vrsto olja? Kmalu vam bo jasno, da ne morejo imeti vsa enako ceno, kot je to v nekaterih trgovinah.
Na etiketi mora biti navedeno tudi INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), ki je mednarodna nomenklatura kozmetičnih sestavin.
INCI imena posameznih vrst sivke: Lavandula angustifolia, Lavandula latifolia, Lavandula spicata, Lavandula spica, Lavandula x intermedia, Lavandula stoechas, Lavednula officinalis, Lavendula vera.
Terapevtski učinki
Zelo pomembno je tudi, da eterična olja ne nanašate direktno na kožo, temveč jih razredčite v osnovnem/nosilnem olju, na primer mandljevo, jojobino, kokosovo… olje. Priporočila so, da se na obraz nanašajo koncentracijo od 0,5 do 1 %, v oljih in losjonih za telo 1 %, v terapevtskem masažnem olju pa od 2 do 3 %, lahko tudi 4 % za lokalno obdelavo.
Moja izkušnja je, da se eterično olje čajevca v čisti obliki lahko nanese na herpes, mozolj, na mesto pika komarja in podobno. Prav tako lahko nerazredčeno eterično olje sivke nanesemo na mesto pika, mozolj, na površinsko ranico in manjšo opeklino. Vsekakor je potreben preizkus na manjšem delu, da preverite morebitno alergičnost.
V primeru reakcije mesto obrišite z mastno kremo ali oljem.
Eterična olja , ki jih ne smete uporabljati med nosečnostjo, porodom in dojenjem:
Eteričnih olj se izogibajte predvsem v prvih treh mesecih nosečnosti.
Dojenčki in otroci imajo tanjšo kožo ter slabše razvita jetra in imunski sistem. Zaradi tega so bolj občutljivi na potencialno toksičnost, povezano z uporabo eteričnih olj. Nacionalna zdravstvena služba odsvetuje nanašanje eteričnih olj in losjonov, dokler otrok ni star vsaj 1 mesec. Zgornja plast otrokove kože je zelo tanka in občutljiva in še nima določenega pH-ja. Zato je prehod skozi njo večji, kot pri odraslem. Ko dojenček odrašča, se koža razvije in oblikuje zaščitno pregrado. Več o negi otroške kože si preberite v rubriki "Nega otroške kože".
Pri dojenčkih in otrocih, niti v njihovi bližini, nikoli ne smemo uporabljati eteričnih olj:
Po 2 letih starosti se lahko določena eterična olja dajejo lokalno in z aromaterapevtskimi metodami, vendar v veliko nižji koncentraciji kot pri odmerjanju za odrasle. Varno razmerje redčenja je običajno 0,5 do 2,5 % (lokalno, krajši čas).
Poprove mete ne smemo lokalno nanašati ali razpršiti okoli otrok, mlajših od 6 let.
Evkaliptus se ne sme lokalno nanašati ali razpršiti okoli otrok, mlajših od 10 let.
Študija iz leta 2007 je poročala, da je lokalna uporaba olja sivke in čajevca pri moških, ki še niso dosegli pubertete, povezana s hormonskimi nepravilnostmi, ki spodbujajo rast prsi. Ta olja je treba uporabljati samo z aromaterapevtskimi metodami ali pa se jim izogibati. (Vir: Healthline)
Domače živali različno sprejemajo eterična olja. Kar je lahko varno za pse, je lahko strupeno za mačke. Mačke so bolj občutljive na eterična olja kot druge živali. Posledice so zastrupitev, poškodba ledvic, lahko tudi smrt.
Eterična olja, ki so za pse toksična in se jih ne smemo uporabljati so:
in manj uporabljena eterična olja: janež, breza, nageljnove žbice, navadni pelin, šetraj, ožepek, boldovec, kolmež, bela metlika, česen, navadni hren, vinska rutica, sasafras, navadni vratič, ameriški klek, navadni rman.
Mnenja se deloma razlikujejo, posebno še pri uporabi citrusov, to so limona, limeta, pomaranča, mandarina/tangerina, grenivka, bergamotka.
Kot vidite je na spletu veliko različnih informacij. Nekje na primer piše, da sivke ne smemo uporabljati pri živalih, celo, da je za mucke zelo nevarna. Prav tako so različna mnenja pri citrusih. Sivka in citrusi so najbolj znana in uporabljena eterična olja. Pomembno je, da zaupamo člankom, ki so objavljena na kredibilnih spletnih straneh in so potrjena s študijami. Ena takšnih spletnih strani Healthline.com, na kateri piše:
Priljubljena eterična olja, ki jih je treba razpršiti previdno, ker dražijo sluznico:
Visoka pazljivost uporabe eteričnih olj je potrebna pri epileptikih in tudi pri homeopatskem zdravljenju.
Viri: Healthline, Byrdie, Moj pes.
Pomembno se mi zdi tudi poudariti, da so ŠE BOLJ STRUPENE IN NEVARNE sintetične dišave v svečah, dišečih palčkah, razpršilcih in napravah, ki jih damo v vtičnice. Te dišave nimajo nobenih terapevtskih učinkov, kot jih imajo eterična olja.