Kaj je konjac gobica in kako jo naredijo:
korenino zmeljejo v moko, ki jo uporabljajo za pripravo steklenih rezancev in podobno. Gobico ustvarijo tako, da moko med počasnim kuhanjem večkrat zavrejo. V tem postopku se delci sprimejo v fino, spužvi podobno luknjičasto strukturo. Med kuhanjem ji dodajajo oglje iz bambusa, rastline, zelišča, glino in podobno.
V našem asortimanu imamo tri vrste:
viola: sivka - za pomiritev, za nego v zimskem in poletnem času, v onesnaženem zraku in spremenljivih klimatskih razmerah
roza: vrtnica - proti staranju, za ohranjanje vlage v koži in za povrnitev sijaja
črna: bambusovo oglje - proti bakterijam, za razstrupljanje in matiranje kože
Kako jo uporabljamo:
namočite, da bo popolnoma meha in jo ožemite. Z nežnimi krožnimi gibi zmasirajte obraz. Sperite in jo pustite na suhem in zračnem mestu, da se posuši. Zamenjajte jo vsake 1-3 mesece.
Na Japonskem jo uporabljajo že več kot 1500 let za čiščenje obraza. V Koreji so jo prvotno uporabljali za nego dojenčkove kože. Uporabljate jo lahko samostojno ali ji dodate sredstva za čiščenje obraza, olje in podobno.
Gobica vsebuje beljakovine, ogljikove hidrate, lipide, natrij, kalij, magnezij, železo, fosfor, baker, maščobne kisline, folne kisline, cink in tudi vitamine A, B1, B2, B6, B12, C, E in D.
Zelo pomembno pa je, da jo po uporabi dobro očistiš z vročo vodo, ožameš in obesiš, da se osuši.
Priporočljivo je, da jo zamenjajte vsake 3 mesece.
Gobice so 100 % biorazgradljive in ekološke, zato jih lahko odvržeš v bio odpadke. Ne vsebujejo nobenih umetnih snovi, kot so barvila, dišave, konzervansi itd.